Yanlış Hesaba Para Yatırdım Paramı Geri Alabilir Miyim?

Yanlış bankaya yahut yanlış hesaba yatırılan parayı nasıl geri alabiliriz? Gelişen teknolojimizin avantajları çok ama dezavantajları da var. Yani bazı şeylerin geri dönümüşümü pek olmayan hataların oluşmasına da neden olmaktadır. Mesela, ister ATM den ister bankacılık kişisel sayfamızdan EFT veya Havale yaptığımızda ufak bir dikkatsizliğimiz sonucunda gönderdiğimiz parayı başka bir hesaba gönderebiliriz. Aynı banka da olan bir hesaba Havale yaptığımızda işimiz daha kolay olabilir. Ama başka bir banka hesabına yaptığımızda işimiz daha zor, hatta almayabiliriz.

Aynı banka hesabına yanlışlıkla gönderdiğimiz havaleyi fark ettiğimiz zaman hemen müşteri hizmetlerini aramalıyız. Gönderdiğimiz bankaya hesabına bloke koydurabiliriz. Daha sonra bunun geri talebinde bulunuruz.

Başka Banka Hesabına Gönderilen Parayı Geri Alma

Ama başka bir bankanın hesabına gönderdiğimiz para için, yine müşteri hizmetlerini aramalıyız. Müşteri hizmetleri gönderdiğiniz bankanın müşteri hizmetleri ile görüşüp geri talebini isteyecektir. Ama bu durum sizin yanlışlıkla gönderdiğiniz hesabın sahibinin insiyatifine bağlıdır. Eğer geri talebini kabul ederse, sizin hesabınıza geri gönderimi yapılır. Ama bunun kabul etmezse, gönderimi gerçekleşmez. Ancak sizin bu durumda yapabileceğiniz tek şey, hesap sahibini şikayet etmektir. Gönderdiğiniz paranın miktarı çok fazla ise, mahkemeye kişiye sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz. Eğer gönderdiğiniz para az miktardaysa, uğraşmaya değer mi, artık o tarafına siz karar vereceksiniz. Çünkü dava süresi biraz uzun süren bir olay. Yani az miktarda uğraşmama değmez diye düşünürseniz, paranız o vakit gitti demektir. Yani bu tür işlemlerinizi gerçekleştirirken, çok dikkatli olmalısın, onay linkine basmadan önce, hesap numarasını veya ıban numarasına tekrar dan bakın, ondan sonra onay linkine basın. Çoğu kişi bankacılık kişisel sayfasında, sürekli gönderdiği hesap numarasını kaydeder, ama bunu kişi unutur.

Yanlış hesaba yapılan EFT- havaleyi ger alma  

Başka bir hesaba eft veya havale yaptığınız zaman da o numara otomatik olarak sayfaya gelir. Bu durumu fark etmezseniz, yanlışklıkla göndermek istemediğiniz hesaba gidebilir. Bu duruma çok dikkat etmelisiniz. Bence en güvenilir, ıban numarasıdır. Belki çok uzun numaralar olabilir, ama yanlış girdiğiniz taktirde sizi uyarır. Ama hesap numaralarında uyarı pek görülmez. Onun için, göndereceğiniz hesabın ıban numarasını kullanın. Çünkü azda olsa, gönderdiğiniz parayı almak için, ya çok uğraşırsınız, yada hiç alamayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir