Borçtan Kurtulmak için DUA

Borçtan kurtulmak için dua. Son yıllarda özellikle, gündelik yaşamın zorlaşması, çalışma koşulları, yoksulluk sınırı derken, neredeyse borcu olmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Bankalara olan borçlar, elden borçlar, firmalara olan borçlar derken, liste her geçen gün de artıyor. Borçtan kurtulmanın en doğru yolu, borca sadık kalınarak (ertelenmeden), çok çalışmaktır. Çok çalışıp, borcu söz verilen zamanda ödenmesi gerekir. Peygamber Efendimiz (sav), borç ile ilgili olarak verdiği tavsiyelerde, öncelikli olarak borç yükü altına girmemeyi öğütlemiştir. Borca girmekten kaçınmak, kazanç kadar harcamanın erdeminden bahsetmiştir. Fakat, bazen ne yaparsanız yapın, borçlu konuma gelebiliyorsunuz. Bu durumdan kurtulmak için de, bir taraftan çalışıp, diğer taraftan da Allah’a dua etmek, kısa sürede borç yükünden kurtulmanızı sağlayacaktır. Borçlardan kurtulma duası ile ilgili Hz Ali (ra), borç yükünden kurtulmak isteyen bir kişiye ise, bunun için okuyabileceği şöyle bir dua önermiştir;

“Allah’ım sadece bana yetecek kadar helalinden ver. Haramdan koru. Beni senden başkasına muhtaç etme.”

Bu duanın rivayeti ise şöyledir; Efendimiz (sav) tarafından Hz. Ali’ye (ra) öğretilen bu duanın hikmetinde, Sebir Dağı kadar borcunuz olsa, Allah Teala bu borçtan kurtulmanıza yardım edeceğidir.

ÇOK ETKİLİ BORÇTAN KURTULMA DUASI

Peygamber Efendimiz (sav) tarafından, borca düşenler için tavsiye ettiği diğer bir dua ise kaynaklarda şöyle belirtilmiştir;

“Allahım, Senin ismine, malımı, dinimi, ve neslimi emanet ediyorum. Allahım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, Senin geri bıraktığını öne almanı, öne aldığını da geri bırakmanı istemiyeyim. Nefsimin isyanını önle teslimini sağla.”

Kaynaklarda geçen en etkili diğer borçtan kurtulma duaları için, sitemiz içerisindeki diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Peygamber Efendimiz’in (sav) de dediği gibi, öncelikli olarak borçtan uzak durmaya çalışmaktır. Kazancın çok üzerinde, zorunlu olmayan ihtiyaçlar için harcama yapmaktan kaçınmalısınız. Böylece borç yükü altına girmekten kurtulabilirsiniz. Emeğinizin karşılığından fazlasını istemek ise dinimizce harama girmektedir. Bu konuda da ihtiyatlı olunarak, zor duruma düşmekten kurtulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir