Senetle Kredi Veren Banka Var Mı?

Bir zamanlar sıkça kullanılan senetler, günümüzde çok fazla kullanılmasa da hala senetle iş yapan kurumlar, kişiler olduğu gibi bankalar da senetle kredi vermeye devam etmektedir.Önceki yıllarda özellikle ticaret yapanların çok fazla kullandığı ödeme yöntemlerinden biri de senetlerdir. Ödeme yapılacak olan tutar hem yazı hem de rakamla senete yazılırdı. Ayrıca ödeme zamanı da yazıldıktan sonra senet alacaklı kişiye verilir. Alacaklı kişi ödeme tarihini bekledikten sonra, o tarihte bankaya gider ve seneti bozdurur.

Tabi kimi zamanda bozduramazdı. Borçlu kişinin o tarihte hesabı müsait değilse eğer alacaklı alacağını tahsil edemezdi. Zamanla bu senet işi çığrından çıkınca, senetle ödemenin yerini kredi kartları aldı. Kredi kartıyla borç alacaklının anında hesabına geçiyor, bundan sonra borç sadece borçlu ile bankanın arasında kalıyor. Borcun zamanında ödenmesi de karşılıklı güven ilişkisini doğuruyor.

Kredi kartlarının kullanımının artması ile senetle ödeme şekli de yavaş yavaş azaldı.Senet günümüzde pek kullanılmasa da hala bir çok kurum ve kişiler tarafından kullanılmaktadır. Hatta senet deyince akla ilk gelen tefecilerdir. Maddi sıkıntıya düşen kişi için senet ile tefeciden para almak kolay gelse de ödemesi çok zordur. Çünkü tefeciler istenilen parayı hemen vermeye karşılık bankalara oranla daha yüksek faiz alırlar. Kişi borcunu ödeyemedikçe faiz üstüne faiz talep eder ve artık tamamen içinden çıkılmaz bir duruma düşer. Burada amaç zaten çok yüksek faiz ve kısa vadede borç vermektir.

Tefeciye başvuran kişi zarar edeceğini, zorda kalacağını bilir ama maalesef hayat şartları ve yaşanan olumsuzluklar nedeniyle pek çok insanın durağı tefeciler olur.Tefeciler bu işi yasal olmayan yollardan yaparken, bir de bu işi yasal yollardan yapan faktoring şirketleri de vardır. Faktoring şirketleri de yine tefeciler gibi yüksek faiz oranı sunarlar ve senet karşılığında bir kredi verirler.Bazı bankalar da senetle kredi vermektedir. Bunun için bankanın aradığı öncelik o banka ile ticari bir ilişkinizin olup olmadığıdır. Yani bankalar şahıs hesabına değil, ticari hesaplara senetle kredi vermektedir. Bu durumda aktif bir ticari hesabınız varsa bankadan senet karşılığında kredi çekebilirsiniz. Buradaki en önemli husus, seneti aldığınız banka ile çalışıyor olmanız gerekmektedir. “Senetle kredi veren bankalar” şunlardır:

 
  • Akbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • Türkiye İş Bankası 
  • Vakıfbank
  • Yapı Kredi Bankası
Banka şubelerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir