OHAL Komisyonu Başvuruları Hakkında

OHAL Komisyonu Başvuruları Hakkında

Olağanüstü Hal Komisyonuna Kimler Başvuru Yapabilir?

Olağanüstü hal ilanı ile birlikte çeşitli sebepler ile birçok meslek grubundan kişi mesleğinden ihraç edilmiştir. Bundan dolayı yapılacak olan itirazlar da Olağanüstü Hal Komisyonuna yapılacaktır. Olağanüstü hal ile birlikte ihraç edilen kişilerin, işlerinden alınmalarının nedenleri devletin huzurunu ve güven ortamını bozacak, ülkenin milli güvenliğine ve milli menfaatine karşı zarar verici faaliyetlerde bulunmalarıdır. Aynı zamanda terör örgütlerine üyelik ve bu örgütler ile bağlantılı durumda olmakta, görevden ihraç edilmek için sebepler arasındadır. Kişiler kanun hükmünde kararnameler ile işlerinden alınmışlardır. Bu hususta görevlerinden ihraç edilmiş kişilerin de Olağanüstü Hal Komisyonuna başvuru hakları da bulunmaktadır.

Olağanüstü Hal Komisyonuna başvuru yapacak olan kişiler, bahsettiğimiz kanun hükmünde kararnameler ile görevlerinden ihraç edilen, kamu görevleri sona erdirilen ve görev yerleri ile ilişkisi kesilen kişilerdir. Aynı zamanda bulundukları okullar ile öğrencilik ilişkileri sona erdirilen veya derneklerde ve vakıflarda görev almasına izin verilmeyen ister emekli ister fiili olarak çalışan durumunda olsun, kanun hükmünde kararname ile rütbeleri ve görevleri geri alınan kişiler, bu komisyona başvuru yapabilecekler arasındadır.

Olağanüstü Hal Komisyonu, kanun hükmünde kararnameler ile bu zamana kadar yapılan tüm ihraçların ve görevden uzaklaştırmaların inceleneceği merciidir. Bu nedenle bu işlemlere maruz kalan her kişi, komisyona başvuru yapabileceklerdir. Komisyon incelemelerini yaparken tüm bilgilere ve delik olarak sunulabilecek her türlü belgeye ulaşabilecek ve incelemeye alabilecektir.

Burada dikkate alınması gereken husus, komisyonun inceleme yapacağı konular ve görevine ilişkin kararnameler ile yapılan işlemler hakkında inceleme yapmaktır. Bu nedenle bu konuda başvuruda bulunan ve konu hakkında dava açan kişilerde komisyona başvuru yapabileceklerdir.

Komisyona başvuru yapabilmek için, Resmi Gazetede ilan verilmiş olması gerekir. Resmi Gazetede verilen ilan tarihinden itibaren en çok 60 gün içerisinde başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu sürenin herhangi bir telafisi de olmayacaktır. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin bu süreyi dikkat ile takip etmesi gerekmektedir. Süreç içerisinde yapılmayan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir