KYK Burs Sorgulama

KYK Burs Sorgulama

Burs sonuçları olumlu açıklanınca öğrenciler burs sonuçlarını e-devlet aracılığıyla internetten KYK burs başvurusu soruşturma sayfasına girerek soruşturabilirler. Başvurusu olumlu sonuçlanan öğrencinin öncesinde hesap açtırıp, sonrasında da KYK e-devlet internet adresinden gerekli olan onayı almaları gerekir.

Önceden KYK burs başvurusu yapmak için öğrencinin notere gidip, belli ücret karşılığı taahhütname alması gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme ile bu senet olayı kaldırılmış, böylece öğrenci noter ücret ödemek zorunda kalmayacaktır.

Öğrenci bu taahhütnameyi elden kuruma ya da yurtlara ulaştırarak KYK portal bunun kendi sisteminde tarayarak sonrasında öğrenciye hesap açmasında kolaylık sağlamaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrenci sonuçların açıklanmasından sonra e-devlet şifresi almak zorundadır. Bu şifreyi sadece 18 yaşından büyük öğrenciler almaktadır, 18 yaşından küçük olanlara bu şifre verilmemektedir.

18 yaş üzeri öğrenciler PTT’den e-devlet şifresi alıp, bu şifreyi https://www.turkiye.gov.tr internet adresindeki kredi bölümüne girerek işlemlerini yapabilecekler.

Kurumdan ilk burs alacak öğrenci, müracat tarihinden sonra öğretim yılının başladığı ocak ayı ve sonrasında ilgili Ziraat Bankası şubelerinden alabilirler. İlgili Ziraat Bankası şubelerini kyk.gov.tr internet adresinden öğrenebilirler.

KYK BORÇ SORGULAMA

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) tarafından eğitiminize katkı amacıyla geri ödemeli burs kredisi aldıysanız, eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra 2 yıl içerisinde bu kredi borcunuzu ödemeniz gerekir. Ödemeniz gereken burs borcu toplam ücretini ve ödeme planını KYK borç sorgulama ekranından kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

KYK geri ödeme borçlarınızı Ziraat Bankası şubelerine yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir