Jandarma Özel Harekât ve Özel Harekât Polisi Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekât ve Özel Harekât Polisi Nasıl Olunur?

Ülkemizde en saygın ve en kutsal meslekler arasında kolluk kuvvetleri bulunmakta olup pek çok genç bu tarz mesleklerde çalışıp hayatını kazanma ve aynı zamanda da ülkesine hizmet etme yolunu seçmektedir.

Jandarma Özel Harekât ya da Polis Özel Harekat memuru olmak için söz konusu kurumların kendi bünyelerinde açacağı sınavlara girmek gerekmektedir.  Bu sınavlar dönem dönem yapılmakta olup başvuru tarihlerini kaçırmamak için adı geçen kurumları internet sitelerini sıkı bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Sınav yapıldıktan sonra belli bir puanın üzerinde not alan kişiler mülakat ve muayene yapılacak yerlere davet edilmektedir. Bu süreç ile alakalı olarak detaylı bilgiler ise şu şekilde açıklanabilmektedir:

  • Jandarma Özel Harekât Olma Süreci: yapılacak olan muayenede boyumuz ile kilomuzun orantılı olması gerekmektedir. Bunun haricinde bedenimizde bir sakatlık, belirgin bir iz ya da bir eksiklik bulunmaması gerekmektedir. Bunun haricinde mülakat aşamasındaki bedenimizin gücünü, dengesini, dayanıklılığını ve kondisyonunu ölçmek amacı ile uygulanmakta olan süreçlerden de başarılı bir şekilde çıkmamız son olarak da sözlü sınav aşamasını başarılı bir şekilde geçmemiz gerekmektedir.

Tüm bu sınav ve mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde geçtikten sonra Jandarma Özel Harekat polisi olmaya hak kazanmış olmaktayız. Bundan sonraki aşamada ise söz konusu göreve başlamak için gerekli olan eğitim süreçlerine dahil olmamız gerekmektedir. Bu eğitim süreci de oldukça zor ve sıkı şartlar altında İzmir’in Foça ilçesinde gelişmekte olup terör bölgelerinde hizmet vermek üzere oldukça kalifiye ve donanımlı nitelikte askerle yetiştirmek amacı güdülmektedir.

  • Polis Özel Harekât Olma Süreci: bu süreçte de ilk olarak yazılı sınavı geçip mülakata hak kazanmamız gerekmektedir. Söz konusu mülakata gittiğimizde ise ilk olarak bedensel olarak incelenmek sureti ile belirlenecek olan bir eleme sürecine dahil olmamız gerekmektedir. Bedensel olarak herhangi bir sakatlığı bir engeli ya da vücudunda bir belirgin bir izi veya yarası olan kişiler elenmektedir. Daha sonra ise bedensel kondisyonumuza ait elemelerden geçip sözlü sınavı da geçtikten sonra PÖH olabilme hakkı kazanmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir