Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2018

Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2018

Fizyoterapist nedir? Fizyoterapi Teknikerinin görevleri nelerdir? Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri maaşları 2017 yılında ne kadardır? Konu ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları burada!

Öncelikle Fizyoterapist ne demek sorusunu cevaplayalım. Fizyoterapist; yaralanma, yaşlılık, ağrı, fiziksel hastalıkların tedavisi için belirli yöntemler kullanılarak yaşam kalitesinin arttırılmasını sağlayan kişilerdir. Fizyoterapistin tedaviye başlaması için öncelikle hastalığın bir doktor tarafından tanısının konulması gerekir. Sonrasında tedavi yöntemi ve uygulamalar belirlenir. Özellikle son dönemlerde bu tür rahatsızlıklar ile sıklıkla karşılaşılır ve bu nedenle Fizyoterapist mesleği de en yaygın meslekler arasında yer alır.

Fizyoterapi Teknikeri ise; fizik tedavi teknikeri olarak da bilinir. Hasta veya fiziksel özrü bulunan kişilere tedavi uygulayan kişilerdir. Amaçları ise, doğuştan veya sonradan oluşan fiziksel özrü veya hastalığı bulunan insanların normal insanlar ile aynı seviyeye ulaşmasını sağlamaktır. Fizyoterapist Teknikeri, tedaviyi fizik tedavi doktoru ve Fizyoterapist denetiminde gerçekleştirir. Bir örnek üzerinden ilerlememiz gerekir ise, bir hastalık nedeni ile kas ağrıları konusunda sıkıntı çeken bir hasta öncelikle doktor kontrolünden geçer ve hastalığın tanısı konulur. Sonrasında doktor hastayı Fizyoterapiste yönlendirir ve Fizyoterapist tedavi ile ilgili gerekli planlamaları yapar. Fizyoterapi Teknikeri de planlanan bu tedaviyi uygular. Uygulanan tedavi sürekli olarak Fizyoterapist ve fizik tedavi doktoru kontrolünde gerçekleşir.

Hem Fizyoterapist, hem de Fizyoterapi Teknikeri son dönemlerin öne çıkan meslekleri arasında yer alır. Bunun nedeni ise, yapılan tedavinin yoğun talep görmesidir. Kamu kuruluşları ve özel sektörde Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri arayan birçok kuruluş bulunur. Bu mesleğe sahip olan kişiler kamu kuruluşlarında memur veya sözleşmeli olarak çalışma fırsatını yakalayabilir. Özel sektörde rahatlıkla iş bulma imkanları vardır. Ancak özel sektörde çalışan Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikerleri, kamuda çalışanlara göre daha az ücret ile çalışırlar.

2018 Ocak Güncelleme

Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri maaşları ise en çok merak edilen konular arasında. Fizyoterapist 2018 maaşı kamu çalışanı maaşı 3.200 – 3.700 TL arasında değişkenlik gösterir. Fizyoterapi Teknikeri kamu çalışanı ücretleri ise 2.100 – 2.500 TL arasındadır. Özel sektörde her iki meslek gurubunun ücreti de biraz daha düşüktür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir