İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur

Son yılların en popüler mesleklerinden biri olan İş Güvenliği Uzmanı olmak isteyenler doğru yerdesiniz. İş Güvenliği Uzmanı nasıl olunur diye araştırdık ve sizlerle paylaşmak istiyoruz. İş Güvenliği uzmanı olmak için Bakanlık tarafından belgelendirilmiş bir Mühendis, bir Mimar veya bir Teknik elemanı olmak gerekiyor. Eğer bu mesleklerden birine sahipseniz iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz. İş Güvenliği uzmanı olabilmek için 180 sat teorik, 40 uygulama olmak üzere toplam da 220 saatten oluşan eğitim programlarına katılmanız gerekiyor. Bu program dahilinde Bakanlık tarafından yapılan sınavlardan 100 puan üzerinden en az 70 puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

İş Güvenliği uzmanı mesleğinde 3 ayrı sınıf bulunmaktadır. Başlangıç sınıfı C olup, belli bir süre hizmet verdikten sonra B ve A sınıflarına da yükselme şansı vardır. C sınıfı belge az tehlikeli, B sınıfı az tehlikeli ve tehlikeli, A sınıfı ise, bütün tehlike sınıflarını temsil etmektedir. Bu belgelerden hangisine sahipseniz o sınıfa göre bir iş yerinde çalışabilirsiniz.

Günümüzde en çok aranan mesleklerden biri olma yolunda ilerleyen İş Güvenliği uzmanı olmak istiyorsanız Teknik Öğretmen, Mimar veya Mühendis olmanız gerekmektedir. Eğer bu mesleklerden birini yapıyor ve kariyerinizde yükselmek istiyorsanız İş Güvenliği Uzmanı olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir