İş güvenliği Ekipmanları

İş güvenliği Ekipmanları

İş Güvenliği son yıllarda oldukça ilgi görüyor. İş yerlerinde yaşanan aksaklıklar ve kazalar nedeni ile iş güvenliği mesleği önem kazandı. Malumunuz daha yakın bir zamanda maden kazasında pek çok işçimizi kaybettik. Bunun nedeni ise iş yerinde iş güvenliği ekipmanlarının olmamasıdır. İşte bu yüzden, çalışanların hem psikolojik hem de sosyal etkilerden zarar görmemesi için iş güvenliği kesinlikle önem arz etmektedir. İş yerlerinde bu tür kazaların yaşanmaması ve işçilerin zor duruma düşmemeleri için yönetmelikler yazılmış ve iş güvenliği uzmanları görevlendirilmiştir. İş güvenliği uzmanları iş yerinin tehlike sınıfına göre az tehlikeli, orta tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarında görev yaparlar.

İş güvenliği,çalışanları ve üretim yerini koruyan ve sağlıklı bir şekilde çalışma ortamı yaratan yönetmelikler bütünüdür. Bildiğiniz gibi son yıllarda iş kazaları oldukça çoğaldı. İşte bunların önüne geçmek, gerekli uyarı levhalarının asılmasını sağlamak, işçilerin sağlık kontrollerinin yapılması, gerekli eğitimlerinin alınması gibi bilgilendirme çalışmaları yapmak iş güvenliğinin görevidir. Ayrıca, iş güvenliği ekipmanları kesinlikle önemli olup, iş verenin bu ekipmanları mutlaka bulundurması gerekmektedir.

İş güvenliği ekipmanları ise, Ecza dolabı,eldiven,tam yüz gaz maskesi,toz maskesi, kulaklık,merdiven kaydırmaz bant,çelik burunlu ayakkabı,Baret,şapka baret,emniyet alan perdesi,ilk yardım çantası,uyarı levhaları,kulak tıkacı,ikaz levha,paraşüt kemer,yalıtkan paspas,fosforlu ikaz yeleği,kaynak gözlüğü,kaynak eldiveni gibi daha birçok ekipman olup, bir iş yerinde mutlaka bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir